2/3 aktywnych zawodowo Polaków odczuwa stres finansowy związany z Polskim Ładem – wynika z raportu przygotowanego przez GfK we współpracy z Flexee. Pożyczanie przychodzi nam z trudem, ale polski fintech uważa, że ma na to receptę.

Z raportu GfK wynika, że osoby aktywne zawodowo niepokoją się o swoje finanse: 65 proc. badanych odczuwa stres związany z nowymi regulacjami wprowadzonymi w ramach Polskiego Ładu. 39 proc. pracujących Polaków w ciągu ostatniego roku pożyczało pieniądze przed kolejną wypłatą, z czego 64 proc. było zmuszonych pożyczyć pieniądze co najmniej kilka razy w ciągu ostatnich 12 miesięcy. 53 proc. badanych deklaruje ze zawsze wystarcza im pieniędzy od wypłaty do wypłaty.

Jaką kwotę pożyczamy?

Blisko połowa pożyczających pieniądze na zasilenie budżetu domowego pożycza kwoty do 400 zł, natomiast 75 proc wszystkich pożyczek mieści się w przedziale do 1000 zł (średnia kwota pożyczki wynosi ok. 700 zł). Co zauważalne, potrzeba zasilenia budżetu najczęściej pojawia się na 7 lub mniej dni przed kolejna wypłatą (70 proc. pożyczających).

15 proc. badanych zadeklarowało, że nie posiada żadnych oszczędności, natomiast kolejne 16 proc. dysponuje oszczędnościami w kwocie do 5000 zł. Pożyczki zaciągane przed kolejną wypłatą służą przede wszystkim finansowaniu bieżących potrzeb. Jak wskazuje badanie, cel pożyczki branej przed kolejną wypłatą to przede wszystkim bieżące, ale też nagłe potrzeby
– życie, opłacenie rachunków, leczenie oraz naprawy i awarie. Cele rozrywkowe są w takim wypadku rzadkości.

Dodaj komentarz