Z miesiąca na miesiąc rosną koszty życia. Począwszy od prądu, przez benzynę, a na jedzeniu kończąc. Jest to związane z panującą w Polsce inflacją. Wszystko to może negatywnie wpływać na pracowników oraz ich komfort psychiczny w pracy. Ciągły niepokój, czy za chwilę będzie ich stać na utrzymanie się, nie wpływa dobrze na wykonywane przez nich obowiązki. Bardzo ciekawe badanie przeprowadził PBS. Zatytułowano je „Potrzeby Pracowników 2021”. Dało ono odpowiedź na pytanie, jakie benefity sami pracownicy uznają za najlepsze. Aż 67% uczestników badania odpowiedziało, że najlepszym z benefitów pracowniczych byłby taki, który wspierałby ich domowy budżet. Za to 44% odpowiedziało, że chciałoby otrzymać coś ekstra, na co sami nie są w stanie sobie pozwolić. Benefitem spełniającym te wymagania zdają się np. karty podarunkowe. Dzięki nim do domowego budżetu wpływają dodatkowe pieniądze, które mogą pozwolić na zakup dóbr luksusowych, których w innej sytuacji pracownik nie mógłby kupić. 

Warto przemyśleć wprowadzenie elastycznego benefitu pracowniczego

Ile ludzi tyle potrzeb. Prawdą jest, że to, co zaspokoiłoby potrzeby jednego, niekoniecznie musi też tyczyć się drugiego pracownika. Każdy jest inny i bez wątpienia ma różne potrzeby. Dlatego powinno się dać pracownikom możliwość wyboru spośród kilku benefitów. Ciekawym pomysłem, który wprowadza coraz więcej firm, jest elastyczny czas/grafik pracy. To pracownik może wówczas zdecydować, czy chce pracować w godzinach porannych, popołudniowych, wieczornych, a może po kilka godzin o każdej porze dnia. Innym ciekawym benefitem zdaje się możliwość wcześniejszego skorzystania z wynagrodzenia, niż jest to przewidziane. Wiadomo, że życie bywa nieprzewidywalne i czasem takie rozwiązanie może być dla pracownika nieocenione. Szczególnie jeśli ma to np. miejsce w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Gdy pracodawca wypłaci pracownikom pieniądze przed świętami, z pewnością docenią oni fakt, że mogą bez problemu (np. pożyczania pieniędzy) kupić prezenty bliskim. Innym ciekawym benefitem może okazać się dofinansowanie posiłków, które serwowane są w pracy. Nie dość, że taki pracownik oszczędza swoje pieniądze, to oszczędza również czas, który w domu musiałby poświęcić na przygotowanie sobie jedzenia na kolejny dzień pracy.

Jak benefity pracownicze wpływają na zatrudnione osoby?

Okazuje się, że wsparcie pracowników przez pracodawcę jest bardzo ważne. Jeśli pracodawca regularnie chwali pracownika i docenia jego pracę, wpływa pozytywnie na jego motywację do pracy, na zaangażowanie, a przede wszystkim na poczucie jego wartości i utwierdzenie go, że jest dobry w tym, co robi. Ponadto może to również pozytywnie wpłynąć na inne aspekty funkcjonowania przedsiębiorstwa, które odczuje sam pracodawca. Mowa o zmniejszeniu nieobecności pracownika w pracy, dbaniu o terminowość i wywiązywanie się z powierzonych mu zadań. Zadowolony pracownik nie będzie myśleć o zmianie pracy. Zaangażuje się bardziej, co wpłynie na ogólny wynik i sukces firmy.

zanim skończy sie miesiąc

Czy pracownicy są zadowoleni z przysługujących im benefitów pracowniczych?

Jeśli jako pracodawca nie wiesz, jak doceniane są benefity pracownicze, możesz bezpośrednio zapytać o to pracowników. Najlepszy benefit to taki, który odpowiada potrzebom pracowników i jest dopasowany do każdego z nich. Pomóc może anonimowa ankieta. Dzięki niej możesz dowiedzieć się, na czym najbardziej zależy Twoim pracownikom. Poza benefitami powinieneś też pamiętać o bieżącym docenianiu pracy zatrudnionych osób. Czasem wystarczy drobna pochwała na forum innych, by zwiększyć motywację całego zespołu. Zwykłe, a jednak niezwykłe słowa szacunku, jak podziękowanie za pracę, może być dla pracownika oznaką, że go szanujesz i że jego obecność jest dla firmy znacząca. Pracodawca nie powinien też zapominać o tym, że poza życiem zawodowym każdy ma też życie prywatne. Organizacja wyjść czy wyjazdów integracyjnych może okazać się również ciekawym oderwaniem od codziennej pracy i daje szansę na lepsze poznanie się całego zespołu.

Dopasuj benefity do potrzeb i zainteresowań swoich pracowników

Jednym z popularniejszych benefitów są również benefity sportowe. Konkretniej, pracodawcy decydują się na udostępnienie pracownikom karty uprawniającej ich do skorzystania z usług aquaparków, czy też klubów fitness. Jest to bonus również mile widziany i doceniany przez wiele osób. Godzina spędzona na siłowni, czy na zajęciach fitness sprawi, że pracownik nie tylko zadba o swoje ciało. Dzięki temu będzie w stanie oczyścić swoją głowę po dniu pracy. Poza tym ćwiczenia uwalniają endorfiny. Sprawiają, że stajemy się szczęśliwsi.  


Należy jednak pamiętać, że każdy pracownik ma inne potrzeby i wymagania. Jako pracodawca pomyśl więc o elastycznym i bardzo uniwersalnym oraz pożądanym beneficie pracowniczym. Takim z pewnością będzie możliwość odebrania wynagrodzenia wcześniej. Wspomniany benefit doceni bowiem każdy pracownik.

Dodaj komentarz